Aktualności

II Żoliborski Konkurs Recytatorski Jerzego Ficowskiego

W dniach 25-27 listopada 2019r odbyła się II edycja Żoliborskiego Konkursu Recytatorskiego Jerzego Ficowskiego  Uczestnicy eliminacji, uczniowie szkół podstawowych oraz liceów, mogli uczestniczyć w warsztacie recytatorskim oraz pokazie małych form filmowych uczniów Liceum Filmowego przy Warszawskiej Szkole Filmowej, inspirowanych twórczością poetycką Jerzego Ficowskiego.

W sobotę 30 listopada w Auli I LO przy ul. Felińskiego 15 odbył się uroczysty Koncert Laureatów Konkursu z udziałem gościa specjalnego – cygańskiego zespołu Perła i Bracia, który śpiewał tradycyjne pieśni cygańskie. 

Do Konkursu zgłosiło się 66 osób, nagrodzono 22 recytatorów. Jury przyznało po 3 nagrody i 1 wyróżnienie w każdej z czterech kategorii wiekowych kl.1-3, kl.4-6,  kl.7-8, kl.1-3 LO oraz dodatkowo 6 nagród specjalnych.

Wydarzenie organizowały Fundacja im. Jerzego Ficowskiego, Fundacja Piwnica Poetycka ENS na rzecz Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Biblioteka Publiczna Dzielnicy Żoliborz.

Gratulujemy nagrodzonym!

„Projekt Ficowski” – przegląd filmowy

26 listopada 2019r odbyło się podsumowanie trzech edycji „Projektu Ficowski”, czyli pokaz małych form filmowych uczniów Liceum Filmowego przy Warszawskiej Szkole Filmowej inspirowanych twórczością poetycką Jerzego Ficowskiego. 

Przegląd filmów realizowanych pod kierunkiem i opieką merytoryczną Andrzeja Wolfa, wykładowcy Warszawskiej Szkoły Filmowej, towarzyszył eliminacjom II Żoliborskiego Konkursu Recytatorskiego. 

Dziękujemy za wszystkie filmy!

Fundacja im. Jerzego Ficowskiego przyznała nagrodę za film Gabi Bani do wiersza EGZEKUCJA PAMIĘCI.

Można go obejrzeć tutaj:

Czytanie i malowanie wierszy dla dzieci J.Ficowskiego

4 września 2019r w Miejscu Aktywności Lokalnej na Pradze Południe – Kredens Pod Oknami – odbyło się czytanie i malowanie baśni i wierszy dla dzieci Jerzego Ficowskiego, w dniu Jego 95 urodzin.

Czytali aktorzy Anna Bojarska i Marek Urbański. Podczas malowania obecni wysłuchali koncertu muzyki Chopina, Brahmsa i Schumana w wykonaniu pianistki Bożeny Sitek.

Patronat nad wydarzeniem Burmistrz Dzielnicy Praga Południe.

Fundacja im. Jerzego Ficowskiego dziękuje za ten piękny prezent urodzinowy dla Poety.

NIEPAMIĘTNIK czyli podroż do Gorczakowa i jeszcze dawniej

4 września 2019r., w dniu urodzin Jerzego Ficowskiego, NIEPAMIĘTNIK, który ukazał się przed laty w 10 numerowanych egzemplarzach, doczekał się pięknej prawdziwej publikacji.

W swoim posłowiu do tej książki Krzysztof Czyżewski napisał, że NIEPAMIĘTNIK jest podróżą Jerzego Ficowskiego w głąb Kraju Świętej Niepamięci, że poznajemy tu Pradzieciństwo poety. Znajdziemy tam zatem coś więcej, niż tylko udokumentowaną historię rodu Ficowskich.

Książka jest do nabycia w księgarni internetowej Pogranicza http://oficyna.pogranicze.sejny.pl/

95-lecie urodzin Jerzego Ficowskiego

4 września 2019r. w Ośrodku POGRANICZE w Sejnach odbyło się wspólne świętowanie 95 rocznicy urodzin Jerzego Ficowskiego – Człowieka Pogranicza. Dokładnie 20 lat temu ten zaszczytny tytuł przyznano po raz pierwszy właśnie Jerzemu Ficowskiemu. Tak, jak wówczas, tegorocznym obchodom towarzyszył panel dyskusyjny na temat twórczości jubilata, rozmowy w gronie rodziny, przyjaciół i wszystkich, którzy chcieli być tego dnia bliżej świata twórczości Jerzego Ficowskiego.

Osią spotkania była wydana z tej okazji przez Pogranicze, niepublikowana wcześniej, książka Jerzego Ficowskiego –„ NIEPAMIĘTNIK czyli podróż do Gorczakowa i jeszcze dawniej”

Zaproszeni byli gośćmi Ośrodka Pogranicze i Fundacji im. Jerzego Ficowskiego. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami.

Fundacja im. Jerzego Ficowskiego