Aktualności

Jerzy Ficowski na Festiwalu Trzech Pisarzy we Włochach

W dniach 29.09-14.10 2018 r w warszawskich Włochach odbył się Festiwal Trzech Pisarzy, poświęcony trzem twórcom związanym z Włochami. W ramach festiwalowych wydarzeń związanych z Jerzym Ficowskim między innymi projekcja filmu, warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych, spotkania wokół jego osoby i twórczości.

Jerzy Ficowski na Festiwalu Trzech Pisarzy we Włochach

„Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie” Icchaka Kacenelsona – spektakl poetycko-muzyczny

5 września 2018 r odbyła się w warszawskiej Synagodze im. Nożyków prapremiera spektaklu „Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie” w reżyserii Gołdy Tencer przygotowana z okazji 75. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim. Przekładu poetyckiego z Jidysz poematu Icchaka Kacenelsona dokonał Jerzy Ficowski.

Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie Icchaka Kacenelsona – spektakl poetycko-muzyczny

„Projekt Ficowski” – kolejna edycja w kinie Elektronik

W kwietniu 2018 r, w ramach kolejnej edycji „Projektu Ficowski”, realizowanego przez Warszawską Szkołę Filmową oraz Liceum Filmowe przy współpracy z Fundacją im. Jerzego Ficowskiego uczniowie tworzyli filmy inspirowane twórczością poetycką Jerzego Ficowskiego pod kierunkiem wykładowcy Warszawskiej Szkoły Filmowej Andrzeja Wolfa.
Jeden z filmów można obejrzeć tutaj:

Publikacja „Odczytania Popiołów” w Brazylii

W marcu 2018 r, staraniem Fundacji, ukazał się w Brazylii tom wierszy Jerzego Ficowskiego „Odczytanie popiołów” w tłumaczeniu na język portugalski Piotra Kilanowskiego, wykładowcy Wydziału Polonistyki Uniwersytetu w Kurytybie. Wiersze te, poświęcone tematyce holokaustu w czasie II Wojny Światowej, były już wielokrotnie tłumaczone i ukazywały się w różnych krajach na świecie po francusku, angielsku, hebrajsku, niemiecku, szwedzku, żydowsku, ale pierwszy raz książka ta, w języku portugalskim, trafi w ręce czytelników w Ameryce Południowej.

Publikacja Odczytania Popiołów w Brazylii

 

Spektakl dla dzieci na podstawie „Baśni cygańskich” Jerzego Ficowskiego w Teatrze Polskim w Warszawie.

Kameralne przedstawienie w reżyserii Tomasza Cyza po raz pierwszy zostało pokazane w ramach wydarzenia „Imieniny Jana Kochanowskiego”, organizowanego przez Bibliotekę Narodową (premiera 1.07.2017 w Pałacu Krasińskich w Warszawie). W lutym 2018 roku spektakl, w nieco zmienionej formie, przeniesiono na Scenę Kameralną Teatru Polskiego.

Spektakl dla dzieci na podstawie Baśni cygańskich Jerzego Ficowskiego w Teatrze Polskim w Warszawie

fot. Marta Ankiersztejn

Spektakl dla dzieci na podstawie Baśni cygańskich Jerzego Ficowskiego w Teatrze Polskim w Warszawie

fot. Marta Ankiersztejn

Fundacja im. Jerzego Ficowskiego