HomeAktualności

Aktualności

Misteria Dzieciństwa. Jerzy Ficowski– wystawa w Warszawie
Wystawa MISTERIA DZIECIŃSTWA. JERZY FICOWSKI autorstwa Bożeny Szroeder i Wiesława Szumińskiego przyjeżdża z Sejn do Warszawy. Tę wyjątkową kameralną ekspozycję będzie można oglądać do końca sierpnia 2018 r w Starej Prochowni. Wokół wystawy i osoby Jerzego Ficowskiego będą się odbywały specjalnie przygotowane lekcje języka polskiego.

Dyrekcja Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej, Fundacja im. Jerzego Ficowskiego oraz autorzy wystawy zapraszają na wernisaż, który odbędzie się 27 października (w piątek) o godzinie 18 w Starej Prochowni przy ul. Boleść 2.
fot. Anna Bojarska i Piotr Fiedorowicz
„Narysuj słowo” – warsztaty literacko-plastyczne
We wrześniu i październiku w Klubokawiarni Chłodna 25 odbył się cykl warsztatów literacko- plastycznych „Narysuj słowo”, zorganizowanych przez Fundację im. Jerzego Ficowskiego. W zajęciach wzięły udział zarówno rodziny z dziećmi, jak i zorganizowane grupy dzieci i młodzieży ze szkół warszawskich. Czytaliśmy wiersze Jerzego Ficowskiego i słuchaliśmy jego piosenek, rozmawialiśmy o ich autorze, oglądaliśmy wiele różnych ilustracji do jego książek, a następnie dzieci projektowały własne okładki i ilustracje do tekstów Jerzego Ficowskiego. Powstało wiele pięknych, ciekawych prac

fot. Hanna Zwierzchowska
"Lodorosty i bluszczary" w stolicy
Kolejna odsłona wystawy autorstwa Jarosława Borowca poświęconej poetyckiej twórczości dla dzieci Jerzego Ficowskiego. Można ją oglądać w ramach Festiwal Literatury dla Dzieci od 23 sierpnia do 30 września w Muzeum Literatury w Warszawie. Są na niej materiały pochodzące z archiwum autorskiego poety, oryginały prac i projekty książek ilustrowanych przez wybitnych twórców. Przy organizacji wystawy współdziałały Wydawnictwo WOLNO, Fundacja im. Jerzego Ficowskiego oraz Muzeum Literatury.

Wernisaż wystawy odbędzie się 13 września o godz. 18 w siedzibie Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta 20.

Zapraszamy!
Jerzy Ficowski na imieninach Jana Kochanowskiego
W sobotę 1 lipca 2017 roku w Ogrodzie Krasińskich, jak co roku, odbyła się impreza z okazji imienin Jana Kochanowskiego. Na literackim pikniku Biblioteki Narodowej nie zabrakło atrakcji dla dzieci. Jedną z nich był spektakl na podstawie „Baśni cygańskich” Jerzego Ficowskiego w reżyserii Tomasza Cyza, przygotowany we współpracy z Teatrem Polskim w Warszawie oraz Fundacją im. Jerzego Ficowskiego.
„Projekt Ficowski” w kinie Elektronik
26 kwietnia w żoliborskim Kinie Elektronik odbył się pokaz filmów przygotowanych przez uczniów klas III Liceum Filmowego ilustrujących wybrane wiersze Jerzego Ficowskiego. Opiekę artystyczną nad realizacjami sprawował operator i wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej Andrzej Wolf. „Projekt Ficowski” został zrealizowany przez Warszawską Szkołę Filmową oraz Liceum Filmowe przy współpracy z Fundacją im. Jerzego Ficowskiego.
Spotkania z dziećmi na Żoliborzu
30 kwietnia 2017 roku w domu przy warszawskiej ulicy Dygata 3 (Kolonia Jerzego Ficowskiego) i 11 czerwca w stołecznej Qlka Cafe przy ul. Przasnyskiej 11 odbyły się spotkania Małej Piwnicy Poetyckiej pod hasłem “Gałązka z Drzewa Słońca”. Podczas obu imprez Anna Ficowska-Teodorowicz, Anna Bojarska, Marek Urbański i Aleksandra Gałaj czytali wiersze i baśnie Jerzego Ficowskiego, a obecne tam dzieci malowały do nich ilustracje. Oprawę muzyczną dali za pierwszym razem Bartosz Łęczycki (harmonijka ustna i gitara), za drugim - Marta Maślanka (cymbały) i Małgorzata Szarlik-Woźniak (skrzypce). Spotkania zorganizowały Fundacja Na Rzecz Kultury i Dziedzictwa Narodowego ENS i Fundacja im. Jerzego Ficowskiego. Stanowiły one część projektu Piwnica Poetycka pod patronatem burmistrza Żoliborza Krzysztofa Bugli.
Fot. Marta Ankiersztejn
Fot Karolina Jóźwiak
Wystawa “Lodorosty i bluszczary"
IV Festiwal Literatury dla Dzieci w Krakowie otwarto 16 maja 2017 roku wernisażem wystawy Lodorosty i bluszczary. Z ilustracjami Gosi Herby do wyboru wierszy Jerzego Ficowskiego dla dzieci, wydanego pod tym samym tytułem, sąsiadowały tutaj niekiedy niepublikowane prace innych wybitnych plastyków inspirowane twórczością poety. Utwory dla dzieci Jerzego Ficowskiego ilustrowali dotychczas m.in. Adam Kilian, Wiesław Majchrzak, Mieczysław Piotrowski, Gabriel Rechowicz, Bożena Truchanowska, Józef Wilkoń, Zdzisław Witwicki. Niektóre z nich można było oglądać w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej “Manggha”. Wystawę zorganizowano przy współpracy Wydawnictwa WOLNO i Fundacji im. Jerzego Ficowskiego.
Internetowe wprowadzenie w Ficowskiego
W internetowym przewodniku encyklopedycznym Polska poezja współczesna, tworzonym stopniowo przez literaturoznawców z poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, obszerne hasło o Jerzym Ficowskim, http://przewodnikpoetycki.amu.edu.pl/encyklopedia/jerzy-ficowski/, sporządziła dr Paulina Czwordon-Lis. Autorka wydanej w 2010 roku pracy Empatia i obserwacja.
O poezji Jerzego Ficowskiego zawarła w tym haśle pogłębioną analizę jego poetyckiej estetyki i światopoglądu, a także bogate informacje biograficzne.
Nowa książka o poecie
Jerzy Kandziora, który od wielu lat towarzyszył swoimi tekstami twórczości Ficowskiego i sporządził jej bibliografię, opublikował właśnie książkę Poeta w labiryncie historii. Studia o pisarskich rolach Jerzego Ficowskiego. Profesor Instytutu Badań Literackich zestawia w niej, jak określa to we wstępie, "tekst poezji i tekst własnej biografii" pisane równolegle przez poetę. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa słowo / obraz terytoria, które wcześniej wydało w opracowaniu Ficowskiego Księgę listów i Księgę obrazów Brunona Schulza.
Fot. autor nieznany
Wiersze dla dzieci w nowym wyborze
16 lutego 2017 roku nakładem wydawnictwa WOLNO ukazał się wybór wierszy Jerzego Ficowskiego dla dzieci Lodorosty i bluszczary - najobszerniejszy z dotychczas opublikowanych. Składają się na niego teksty pisane przez niemal cztery dekady, począwszy od wczesnych lat 50. Obok wierszy z większości zbiorów książkowych, jakie wydał Ficowski z myślą o najmłodszych, znajdziemy tam i inne, publikowane jedynie na łamach pism albo odnalezione w archiwum. Wiersze wybrał Jarosław Borowiec, a całość zilustrowała i opracowała graficznie Gosia Herba. Książka ukazała się w dwóch okładkach do wyboru.
Fot. autor nieznany
Ulica Ficowskiego w Warszawie
Jerzy Ficowski ma w Warszawie swoją ulicę. Decyzją Rady Żoliborza nazwano jego imieniem część ulicy Elbląskiej po stronie Powązkowskiej, przy osiedlu Żoliborz Artystyczny. Tu właśnie, od strony Powązkowskiej, powstała też w 2014 roku Kolonia Jerzego Ficowskiego z charakterystycznym muralem Piotra Młodożeńca.
Fot. autor nieznany
Fot. autor nieznany
11  listopada 2016 roku zmarł mecenas Maciej Bednarkiewicz - nasz przyjaciel, członek Rady Fundacji.
Był obrońcą w procesach politycznych za czasów PRL, w latach 1989-95  prezesem Naczelnej Rady Adwokackiej, posłem na tzw. Sejm kontraktowy. Po 1989 roku walczył o skazanie zabójców Grzegorza Przemyka. Wychował kilka pokoleń adwokatów. Wspaniały, mądry, życzliwy Człowiek, na zawsze pozostanie w naszych sercach i w naszej pamięci.
Nagroda za pracę magisterską
23 czerwca 2016 roku w warszawskim Pałacu Staszica uroczyście wręczono nagrody laureatom Konkursu prac magisterskich im. Jana Józefa Lipskiego, organizowanego przez Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita. Wśród tegorocznych nagrodzonych znalazła się Daria Nowicka, absolwentka UAM w Poznaniu, autorka pracy zatytułowanej  Jednokładne figury Eksterminacji. „Pożydowskie” doświadczenie Zagłady: Jerzy Ficowski – Władysław Strzemiński.
Fot. Daria Nowicka
O Ficowskim na Festiwalu Schulza
Między 3 a 9 czerwca 2016 roku odbył się w Drohobyczu VII Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza, organizowany przez tamtejsze Polonistyczne Centrum Naukowo-Informacyjne im. Igora Menioka oraz lubelskie Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza w Lublinie. Jest to największe cykliczne wydarzenie w całości poświęcone autorowi  Sklepów cynamonowych. W związku z przypadającą na ten rok dziesiątą rocznicą śmierci Jerzego Ficowskiego przygotowano blok spotkań – wykładów i projekcji filmowych, przypominających jego postać i pracę jako schulzologa.
Fot. Andrij Pavlysyn
Sesja "Jerzy Ficowski, (o)pisanie świata"
30 maja 2016 roku Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie zorganizował konferencję naukową zatytułowaną „Jerzy Ficowski, (o)pisanie świata“. Podczas trwającej cały dzień sesji zaprezentowano dwadzieścia referatów z różnych dziedzin, oddających zakres zainteresowań Jerzego Ficowskiego – mówiono m.in. o jego poezji, badaniach cyganologicznych i schulzowskich. Wśród prelegentów, obok profesorów i osób dłużej zajmujących się już twórczością Ficowskiego, znaleźli się także młodzi badacze. Organizatorzy zapowiadają publikację pokonferencyjną.
Konfrontacje poetyckie w Brzegach
Od 7 do 10 października 2015 w Brzegach odbyły się coroczne konfrontacje poetyckie „Syfon albo obrzeża herezji“, organizowane przez Stowarzyszenie Żywych Poetów. Jeden z wieczorów, zatytułowany „Tribute to Jerzy Ficowski“, poświęcono w całości życiu i twórczości poety. Zaproszeni goście czytali wiersze Ficowskiego i o nich rozmawiali, pokazano także film Amulety i definicje. Wieczór zakończył koncert zespołu Cukunft, grającego muzykę żydowską.
Fot. autor nieznany
Fot. autor nieznany
Poetyckie zaduszki w gabinecie Ficowskiego
3 listopada 2015 roku Fundacja im. Jerzego Ficowskiego zorganizowała poetyckie zaduszki w mieszkaniu poety przy Placu Inwalidów na warszawskim Żoliborzu. Zaproszeni goście i przyjaciele wspólnie czytali wiersze i snuli wspomnienia.
Fot. autor nieznany
Fot. Dariusz Pado
"Misteria dzieciństwa" – wystawa w Sejnach
30 maja 2015 roku w i sejneńskim Domu Pogranicza otwarto wystawę ”Misteria Dzieciństwa. Jerzy Ficowski”, przybliżającą dzieciństwo poety i jego twórczość dla dzieci. Autorzy wystawy, Bożena Szroeder oraz Wiesław Szumiński, zgromadzili rodzinne pamiątki Ficowskiego, jego dziecięce zapiski i zabawki. W części poświęconej twórczości poety można obejrzeć m.in. inspirowane nią animacje, a także ilustracje do jego tomików wierszy. Otwarciu ekspozycji towarzyszył koncert zespołu „Małe instrumenty“. Więcej informacji o wystawie można znaleźć na stronie Ośrodka Pogranicze: http://pogranicze.sejny.pl/wystawa_pt_quotmisteria_dziecinstwa_jerzy_ficowskiquot,341-1,14641.html  , a także w reportażu TVP Białystok: http://bialystok.tvp.pl/20070597/17052015.
Fot. Wiesław Szumiński
Projekt plakatu - Wiesław Szumiński
Fot. Wiesław Szumiński
10. rocznica śmierci poety
9 maja 2016 roku minęło dziesięć lat, odkąd Jerzy Ficowski zmarł nagle w swoim domu letnim w Wildze. Na jego grobie, znajdującym się w kwaterze A 29 na warszawskim Cmentarzu Wojskowym, widnieje umieszczony przez Elżbietę Ficowską tekst poetyckiego nekrologu, który poeta sporządził z myślą o swoim odejściu.
Fot. autor nieznany
Audycja w 10. rocznicę śmierci poety
9 maja 2016 roku, z okazji 10. rocznicy śmierci Jerzego Ficowskiego, audycję Joanny Szwedowskiej o nim, w ramach cyklu „Opowieści po zmroku", nadał II Program Polskiego Radia. O poecie opowiadali Krzysztof Czyżewski i Bożena Szroeder z Fundacji Pogranicze oraz Lidia Ostałowska. Można było posłuchać także jego wypowiedzi nagranych dla radia w 1996 roku.  

Link do audycji:
http://www.polskieradio.pl/8/2384/Artykul/1617316,Jerzego-Ficowskiego-wedrowanie-z-Cyganami
Powstała Fundacja im. Jerzego Ficowskiego
Z inicjatywy żony poety  Elżbiety Ficowskiej i córki obojga Anny Ficowskiej-Teodorowicz 4 maja 2015 roku  powołano Fundację im. Jerzego Ficowskiego. Jej celem jest ochrona spuścizny poety, rozpowszechnianie wiedzy o nim, a także wspieranie działań artystycznych i edukacyjnych w duchu bliskim Jerzemu Ficowskiemu. Więcej informacji znaleźć można w zakładce „Fundacja”.
O  Ficowskim na Facebooku
Wszyscy, których interesuje postać oraz twórczość Jerzego Ficowskiego i związane z nią wydarzenia, znajdą informacje o nich na stronie: https://pl-pl.facebook.com/jerzyficowski/.  Towarzyszą im liczne teksty poety, ilustracje i wpisy.
Fundacja im. Jerzego Ficowskiego